Farnost Zábrdovice - logo


noty

Medailon hudebního skladatele

Robert (Jan Nepomuk) Führer

  český hudebník a skladatel

 

  • narozen 2. června 1807 v Praze
  • zemřel 28. listopadu 1861ve Vídni

Narodil se v Praze, v deseti letech se stal zpěvákem ve sboru Chrámu sv.Víta, který vedl jeho kmotr, kapelník Jan August Vitásek. Kromě vzdělání ve škole, docházel k němu také na hodiny kompozice a hry na varhany. V roce 1826 se stal druhým varhaníkem u Sv. Víta, řídil sbor a zastupoval kapelníka. Od roku 1830 učí na nově založené varhanické škole a po smrti Vitáska v roce 1839 se stává kapelníkem Chrámu sv. Víta.

Byl považován za jednoho z nejnadanějších hudebníků svého období, ale jeho nákladný způsob života vedl po roce 1832 k hluboké nouzi. Dokonce prodal vzácné Stradivárky, které patřily chrámu, za což byl odsouzen, a 6. ledna 1845 byl nucen odstoupit z úřadu. Führer opouští svou rodinu a odchází do Vídně. Mezi jeho další působiště patří např. Salzburg, Mnichov, nebo Linec. Aby se uživil, prodává své skladby. Je úspěšný, jeho hudba je oblíbená, protože má vrozený cit pro melodické linie. Natrvalo se usidluje ve Vídni, kde v důsledku nouzí a nemocemi podlomeného zdraví 28. listopadu 1861 umírá.

Dílo:

Führer zkomponoval četné církevní a duchovní skladby, které patří mezi díla často uváděná sbory v jižním Německu a Rakousku. Jeho hudba se liší např. od díla Mozartova, je hudebně jednodušší, protože psal hlavně pro vesnické sbory. V jeho repertoáru lze však nalézt i rozsáhlejší a komplikovanější díla.

Psal litanie, graduale, ofertoria, mše ( Missa Solemnis in C, Missa Brevis in F, Missa Pastoralis), requiem, Te Deum a další.

Text medailonů připravuje RNDr. Jana Beránková.Na začátek stránky   |  Validace:   XHTML 1.0
Římskokatolická farnost Brno-Zábrdovice © 2006-2015,  www.zabrdovice.cz