Farnost Zábrdovice - logo


noty

Medailon hudebního skladatele

Karl NANKE

  český varhaník a skladatel

 

  • narozen 2. 11. 1770 (Nový Jičín)
  • zemřel 30. 12. 1831 (Brno)

Karl Nanke, nebo počeštěle Karel Nanke byl český hudební skladatel zejména duchovní hudby, varhaník, zpěvák a houslař, který působil jako regenschori v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně. Ještě ve svém rodišti se roku 1792 oženil s Eleonorou Müllerovou, s níž měl celkem pět dětí, a v roce 1796 se přestěhoval do Brna.

Tam působil nejprve jako učitel v triviální škole v Křenové ulici a současně tenorista v kostele sv. Jakuba Staršího. Kromě toho se také vyučil houslařství u houslaře Franze Antona Wilda, i když se později spíše než tomuto řemeslu věnoval obchodu se smyčcovými nástroji a jejich výrobě.

V roce 1802 byl jmenován ředitelem kůru v brněnské katedrále sv. Petra a Pavla, jímž zůstal až do své smrti. Hudební skladatel a dirigent Alois Nanke je patrně jeho synem.

Dílo:

Komponoval převážně chrámové skladby. Roku 1830 napsal melodii k velikonoční písni Aleluja! Živ buď nad smrtí slavný vítěz, jejíž text složil Tomáš Fryčaj. Vedle toho přes zákaz ze strany brněnské kapituly spolupracoval s divadlem, pro něž skládal hudbu k divadelním hrám, opery a balety. Jeho hudební díla jsou svěží a melodická, avšak značně ovlivněná tehdejší operní tvorbou.
Die Zauberhöhle, oder Die steinernen Brüder (opera)
Der Talisman im Magnetgebirge (opera)
Der Betelstudent oder Das Donnervetter (balet, 1801)

Použitý zdroj

Text medailonů připravuje RNDr. Jana Beránková.Na začátek stránky   |  Validace:   XHTML 1.0
Římskokatolická farnost Brno-Zábrdovice © 2006-2015,  www.zabrdovice.cz