Farnost Zábrdovice - logo


Elektronická Bible, Bible pro PC

Jaké soubory stáhnout, když chci používat Bibli v PC?

(Tato stránka a odkazy na ní byly aktualizovány 9.1.2011)

Existuje několik velmi dobrých programů pro práci s biblickými texty. Zde najdete popis ke třem, které jsou české a zdarma. Jsou vzájemně nezávislé, i když používají stejné překlady Bible. Instalace stažených souborů je popsána na samostatné stránce v odpovědi na dotaz Jak elektronickou bibli instalovat?.

Pro WindowsPro Linux
Program Theophilos
Program Xiphos
Program Davar
Program Xiphos

Theophilos

Popis v této části se týká programu Theophilos pro operační systémy řady Windows®.

Uvedený projekt se zvolna vyvíjí a soubory na jeho stránkách se občas mění. Proto pro zkušenější uživatele je vhodnější neklikat mechanicky na níže uvedené odkazy (zachycují stav ke dni 23.6.2009, verze programu 3.1.6), ale podle popisu navštívit vždy příslušnou stránku a podívat se jestli tam není novější nebo nějaký další zajímavý soubor.

Doporučuji stáhnout následující soubory ze stránek theophilos.com:

  • Instalační soubor theoinst.exe v sekci Free Package na stránce PROGRAM DOWNLOADS.
  • Český ekumenický překlad cep.exe v sekci NON-ENGLISH na stránce DOWNLOAD BOOKS/BIBLES.
  • Deuterokanonické knihy Českého ekumenického překladu apcz.exe v sekci NON-ENGLISH na stránce DOWNLOAD BOOKS/BIBLES.
  • V češtině jsou na stejné stránce dále k dispozici tyto překlady: Bible kralická, Bible 21 (dříve pod názvem Nová Bible kralická), Nová smlouva (od Křesťanské misijní společnosti).
  • Tamtéž je anglický překlad King James (ve staré angličtině), Bible in Basic English (ve zjednodušené angličtině pro nerodilé mluvčí), Nový Zákon v řečtině a také kompletní Bible v řadě jiných jazyků včetně placených vydání.
  • V češtině je dále Jeruzalémská Bible (zatím zdarma, ale v neúplné podobě) na webu nakladatelství Krystal OP. Stránky nepatří pod projekt Theophilos, ale texty a moduly jsou vytvořené ve formátu vhodném pro Theophilos.

Existují i další zdroje se soubory pro Theophilos. Jsou však méně významné, zejména proto, že už neobsahují další překlady, ale jen různé komentáře, výklady, návody, slovníky apod.

Xiphos pro Windows

Popis v této části se týká programu Xiphos pro operační systémy řady Windows®. Existuje i verze pro Linux/UNIX (Fedora, Ubuntu, SuSE, FreeBSD), viz níže.

I projekt Xiphos se vyvíjí a tomu odpovídají i změny instalačních souborů. Níže uvedené odkazy zachycují stav ke dni 9.1.2011, verze programu 3.1.4. Doporučuji navštívit vždy příslušnou stránku projektu a podívat se jestli tam není novější nebo nějaký další zajímavý soubor.

Zájemcům o instalaci navrhuji stáhnout následující soubory ze stránek xiphos.org:

Tomu, kdo má během instalace přístup na internet, postačí stáhnout a nainstalovat jen první soubor xiphos.exe. O zbytek si program sám požádá a je na uživateli jaké moduly si vybere a stáhne při on-line instalaci rozšiřujících modulů.

Xiphos pro Linux/Unix

Popis v této části se týká programu Xiphos pro operační systémy Linux a Unix. Existuje i verze pro Windows, viz výše.

I projekt Xiphos se vyvíjí a tomu odpovídají i změny instalačních souborů. Níže uvedené odkazy zachycují stav ke dni 9.1.2011, verze programu 3.1.4. Doporučuji navštívit vždy příslušnou stránku projektu a podívat se jestli tam není novější nebo nějaký další zajímavý soubor.

Zájemcům o instalaci navrhuji stáhnout následující soubory ze stránek xiphos.org:

Davar

Popis v této části se týká programu Davar pro operační systémy řady Windows®.

Níže uvedené odkazy zachycují stav ke dni 9.1.2011, verze programu 3.0.2. Doporučuji navštívit vždy příslušnou stránku projektu a podívat se jestli tam není novější nebo nějaký další zajímavý soubor.

Zájemcům o instalaci navrhuji stáhnout následující soubory ze stránek davar3.net:Na začátek stránky   |  Validace:   XHTML 1.0
Římskokatolická farnost Brno-Zábrdovice © 2006-2015,  www.zabrdovice.cz