Kronika 2020

Hospodářský přehled

Příjmy

 • dotace 20 000,- Kč
 • dary 52 239,- Kč
 • sbírky 603 251,- Kč
 • nájmy 766 000,-Kč
 • ostatní 23 394,- Kč
 • celkem: 1 464 884,- Kč

Výdaje

 • energie 367 313,- Kč
 • opravy 14 873,- Kč
 • materiál 29 360,- Kč
 • odesl. sbírky 59 535,- Kč
 • ostatní 165 069,- Kč
 • celkem: 636 150,- Kč

Přehled činnosti duchovní správy

 • Pohřby: 10
 • Svatby: 2
 • Křty: 23
 • 1. sv. přijímání: 8
 • Biřmování: 9

Události

Začátek roku, sbírka a besídka

5.ledna, jako každý rok vyrážejí skupinky dětí a dospěláků na Tříkrálovou sbírku. Byla úspěšná, vykoledovali 93 460 Kč.

BesídkaV neděli 12.1. na svátek Křtu Páně odpoledne se sešel zástup lidí, kteří přišli na představení dětí u jesliček. Ty připravily scénky, písničky, básničky… Byl to dar Ježíškovi.


Pandemie a Velikonoce bez lidí

Odhalování křížeZačátkem března vypukla pandemie covid-19. Ta utlumila činnost farnosti. Od 12. března byly vládním nařízením zakázány veřejné mše svaté. Také Velikonoce jsme prožívali doma. Podařilo se přenášet mše svaté online. Také společenství, postní snažení, informace a všechna ostatní činnost byla možná jen přes farní web. Teprve 24.dubna byly umožněny mše sv., ale v omezeném počtu lidí – 15, pak se počty postupně navyšovaly až na 100. 25.května byl povolen počet 300 lidí.


Mše bez lidíVelikonoce bez účasti lidí


Noc kostelů

12.6. se uskutečnila Noc kostelů, které jsme se zúčastnili po roční přestávce. ( V loňském roce byla přerušena doprava a vykopávky kolem kostela). Protože byla stále ještě různá opatření kvůli coronaviru, byla skromnější, ale pěkná.

Duchovní cvičení

Přes velké obavy, jestli bude duchovní cvičení na Velehradě, vše se podařilo. Otec Jiří byl po několikerém odkladu operace srdce již „v pohodě“. V červenci se uskutečnilo duchovní cvičení na Velehradě a také v srpnu duchovní cvičení rodin ve Štítarech.

Cvičení na velehraděVelehrad


ŠtítaryŠtítary

Štítary


Letní tábor

Tábor2. letní farní stanový tábor byl v srpnu v Olšanských horách mezi obcemi Ruda nad Moravou a Olšany. Velcí, malí i ti nejmenší si užívali přírody, her a různých činností. Také modlitba a mše sv. nechyběly.

Tábor

Tábor


Ministranti

MinistrantiMinistranti měli svůj tábor na skautské chatě u rybníka s názvem Řeka u Krucemburku.
Neděle 20.9. byla slavnostní pro jednoho člověka, který se dočkal přijetí svátostí, které měl přijmout na Velikonoce.
V neděli 4.10. se rozrostl sbor ministrantů o 3 nové: Jana Pištěláka, Šimona Kloučka a Krištofa Pospíšila.


První svaté přijímání a biřmování

První svaté přijímáníNeděle 11.10. byla slavnostní pro 8 dětí, které poprvé přijaly Tělo Páně. Ukončilo to dlouhé čekání a odklady, které způsobila vládní nařízení kvůli covidu . Ze stejného důvodu mohlo být přítomno jen 100 lidí a nemohla být tradiční zahradní slavnost. Nahradilo je jen malé pohoštění „do ruky“ ve dveřích kostela.


BiřmováníV pátek 16.10. mělo být už také odkládané biřmování našich 9 biřmovanců, kteří se 2 roky s otcem Jiřím poctivě připravovali. Protože vláda ohlásila od pondělí možnost jen pro 10 lidí na bohoslužbách a hrozil znovu odklad, jsme se po domluvě rozhodli , že biřmování bude ještě večer 11.10. Protože otec biskup Vojtěch Cikrle měl již jinou práci, ujal se biřmování českobudějovický pomocný biskup Pavel Posád. Aby nebylo komplikací málo, tak otec Jiří i Daniel museli večer zůstat v karanténě z podezření pozitivity covidem. Mohlo být přítomno také jen 100 lidí a po skončení obřadu biřmování nemohlo být setkání na faře.


Onemocnění, farnost v době covidové

Bohužel, potvrdilo se podezření o onemocnění otců Jiřího i Daniela. Mše svaté i všechna společenství na faře byla zrušena. Oba zůstali v izolaci do 1.11., kdy se podařilo opět přenášet nedělní mše sv. online.
Během listopadu a prosince se stále měnily podmínky počtu pro účast lidí na bohoslužbách. Bylo nutné se zapisovat do tabulek na farních stránkách. Otcové Jiří a Daniel, aby umožnili co největšímu počtu lidí účast na bohoslužbách, měnili zaběhnutý pořádek bohoslužeb. Např. 25.12. byly mše sv.v  8.00, 9.30., 11.00 a 18.00.hod.
Všechna společenství se mohla setkávat jen online. Chrámový sbor mohl letos zpívat jen na pouti 15.8. Od 27.12. se mohlo bohoslužeb zúčastňovat nanejvýš 44 lidí.

Další informace

Farní charita má stále v adopci na dálku 5 dětí z Indie.

Kaple - nová oltářní deskaNová oltářní deska z durbachitu ve farní kapli.


 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer