🕊Zábrdovice se modlí - Duchovní pouť - Vranov u Brna

Vranov u BrnaPrvní zastávkou na naší duchovní pouti je kostel Narození Panny Marie je jedno z nejvýznamnějších poutních míst na Moravě, jde o raně barokní kostel dle plánů jezuity J. Maria a brněnského stavitele Giovanni Giacoma Tencally. Pod chrámovou lodí se nachází krypta rodu Lichtenštejnů. Kostel i hrobka jsou společně se zbytkem původního kláštera chráněny jako kulturní památka České republiky.
Podle legendy se zde roku 1240 zjevila Panna Maria jednomu moravskému šlechtici Vilémovi, který (stižen oční vadou) zabloudil v hlubokém lese. Když se v úzkosti modlil k Matce Boží a prosil o záchranu, zjevila se mezi dvěma duby Svatá Panna a nejenže mu ukázala cestu, ale i uzdravila jeho oči. Soška Panny Marie v podobě, v jaké se zjevila, měla zůstat po zázraku mezi duby; Vilém pak nechal na místě postavit dřevěný kostelík, v němž sošku umístil. Místo rychle dosáhlo věhlasu, proto zde byl postaven zděný gotický kostel. Ani ten však poutníkům nedostačoval, proto roku 1630 majitelé panství, knížata z Lichtenštejnu, nechali vystavět kostel nový včetně klášterního komplexu paulánů.

Panno Maria, podobobně, jako jsi ukázala cestu šlechtici Vilémovi, ukaž i cestu nám touto coronavirovou dobou a vypros nám uzdravení. Amen

 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer